שלום, אורח

האם מותר לשלם מהטיפים?
האם מותר לשלם מהטיפים?
שלום, אני בן 18, עובד כמלצר במסעדה. משהו מרגיש לי לא לעניין עם הצורה בה אנו מקבלים תשלום ורציתי לשאול על זה : השכר שלנו מבוסס ב100% על הטיפים במזומן בסוף המשמרת.... המשך האם מותר לשלם מהטיפים?
האם מותר לקחת מהטיפים שלי?
האם מותר לקחת מהטיפים שלי?
אני בת 18 ואני מלצרית אחת במסעדה. המעסיק מחייב אותי להתחלק איתו בטיפים. הסכום הכולל שנעשה בטיפים באותו יום לא נרשם בשום מקום ואני מקבלת גם תלוש ושכר מינימום 26 לשעה.... המשך האם מותר לקחת מהטיפים שלי?
מותר לא לתת לי טיפים בהתלמדות?
מותר לא לתת לי טיפים בהתלמדות?
שלום. התחלתי לעבוד במלצרות. המנהלים טוענים שחודש ראשון אני לא מקבלת טיפים רק עובדת על מינימום כי זו תקופת התלמדות ואני אציין שאני עובדת ברמה כמו כולם! חוקי לעשות זאת? ... המשך מותר לא לתת לי טיפים בהתלמדות?
מוסיפים את התשר לחשבון - זה חוקי?
מוסיפים את התשר לחשבון - זה חוקי?
אני עובדת במלצרות והבוס אומר לנו לשים את השירות (10%) בחשבון, זה חוקי? ברגע ששמים את השירות בחשבון אנשים משאירים רק מה שרשום ואז אנחנו מרוויחים פחות.... המשך מוסיפים את התשר לחשבון - זה חוקי?
איך מחלקים את הטיפים?
איך מחלקים את הטיפים?
שלום, אני עובדת במסעדה רק בימי שישי ושבת. הבוס שלי לא משלם לי את הטיפים ואני עובדת מינימום 5 שעות ביום, בכול יום יש לפחות 500 שח רק מטיפים.... המשך איך מחלקים את הטיפים?
האם "טיפ" נחשב שכר?

בחוקי העבודה בישראל אין תשובה ברורה לשאלה האם הטיפים יכולים להיחשב כשכר. מצד אחד, חוק שכר המינימום קובע כי על המעסיק לשלם לעובדו שכר שלא יפחת משכר המינימום, ולפי קביעה זו המעסיק חייב לשלם לפחות את המינימום ומצד שני חוק הגנת השכר קובע ששכר הינו תשלום המגיע לעובד עקב עבודתו, כך שהמעסיקים טוענים שהטיפ משתלם עקב ובזמן העבודה.
עד שלא יחוקק חוק המסדיר את נושא הטיפים באופן סופי ההחלטה נתונה בידי בית-הדין לעבודה אשר קובע בכל מקרה לגופו. בשנת 2007 הוגשה ע"י חברי הכנסת שלי יחימוביץ', יואל חסון וגלעד ארדן הצעת חוק הקובעת שטיפ לא יחשב כשכר עבודה.
עם השנים פיתח בית הדין מספר מבחנים הקובעים מתי טיפ לא יחשב שכר: במידה והטיפ לא עובר דרך קופת מקום העבודה ובמידה והוא לא מדווח לשלטונות המס, במידה והסכום נמוך משכר המינימום, במידה ואין תלוש עבודה מסודר בו מופיע מהו סכום הטיפים שהתקבל וכו'.