שלום, אורח
א ב ג ד ה ו ש
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
מחשבון השכר - כמה מגיע לכם על יום עבודה?
הגיל שלכם הוא:
האם העבודה התבצעה ביום שבת?
כמה שעות יש ביום העבודה:
השכר המגיע לכם ליום עבודה ע"פ חוק שכר מינימום הוא:

"שיאני התלונות" בשנת 2017: ענף המסעדות ובתי הקפה מעל 50% מהתלונות הן בתחום השכר

"היעדר הכשרה, תחלופה גבוהה, פערי כוחות אינהרנטיים ואבטלה הופכים את בני הנוער העובדים לאחת האוכלוסיות המוחלשות ביותר בשוק העבודה הישראלי ועל כן המנוצלות ביותר"

הסתדרות הנוער העובד והלומד מגישה את דו"ח של האיגוד המקצועי לנוער לשנת 2017. השנה נפתחו 1,154 מקרי טיפול והושבו לבני הנוער כ- 1.2 מיליון ש"ח. בעשור האחרון השיב האיגוד למעלה מ-15 מיליון ש"ח לבני נוער.
בראש 'המצעד' - תלונות בתחום השכר (מעל 50%). בהסתדרות הנוער העובד והלומד קוראים להגביר את האכיפה לאחר שרק 250 מעסיקי נוער, נענשו השנה, בכל ההפרות.
בהסתדרות הנוער העובד והלומד מדגישים את ההתאגדות כפתרון מרכזי לבעיית הניצול בעבודה בקרב בני נוער

הסתדרות הנוער העובד והלומד מפרסמת לקראת ה-1 במאי את הדוח השנתי המסכם את פעילותו של האיגוד המקצועי לנוער וצעירים בהסתדרות הנוער העובד והלומד. הדוח מופק ומופץ לכבוד יום חג האחד במאי, כחלק מהמאבק בניצול בני נוער וצעירים בעבודה ולמען שיפור תנאי עבודתם. הדוח מסכם את אלפי הפניות שהגיעו במהלך שנת 2017 להסתדרות הנוער העובד והלומד שמהווה את הגוף היציג עבור בני נוער עובדים בישראל. הדו"ח מציג על קצה המזלג את היקפי הפגיעה בזכויות בני הנוער והצעירים בעולם העבודה ואינו מתיימר להציג תמונה כוללת ובלעדית של שוק עבודת בני הנוער והצעירים.

במשך למעלה מעשור מוציאים בהסתדרות הנוער העובד והלומד את הדו"ח השנתי שמטרתו היא לא רק להפיץ מידע או לסכם את הפעילות השנתית, אלא גם ובעיקר, להוות כלי נוסף ומרכזי במאבק על דמותה של החברה הישראלית בכלל ועל דמותו של עולם העבודה לנוער בפרט. בעשור האחרון פעלו רבות כדי לזהות מגמות בעולם העבודה לנוער, להאיר אותן ולנסות לגבש מדיניות התואמת את השוק. הדו"ח הנו כלי לעיצוב מדיניות פנימית, אך גם כלי לשימוש קובעי מדיניות וגורמים נוספים הפועלים בתחום.בישראל כ-220 אלף בני נוער עובדים וכ- 160 אלף מחפשי עבודה שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם העבודה בשוק פרוץ ומהווים מגזר מוחלש. שוק זה מתאפיין בלמעלה מ-40% אבטלה אשר הופכים את העובדים הצעירים, שחלק גדול מהם אינם מודע לזכויותיו, לחשופים לפגיעה בזכויות. מספר הפניות הרב מראה על כך שהפתרון האמיתי מצוי בשינוי שוק העבודה מהשורש דרך הסברה, הגברת האכיפה ובעיקר עידוד התאגדויות של בני הנוער והצעירים במקומות העבודה.

נתונים עיקריים מהדו"ח:
אלפי פניות - במהלך השנה התקבלו באיגוד 5,355 פניות מבני נוער וצעירים בבקשה לקבלת ייעוץ או סיוע. מדובר על עלייה של 10% בכמות הפניות משנה שעברה. מתוך הפניות שהתקבלו, נפתחו 1,154 מקרי טיפול במהלך השנה.
מתחילים לשנות את הבעיה מהשורש –בחודש מרץ 2018 התקבלה החלטה תקדימית בבית הדין לעבודה הנוגעת לסוגיית הסדרת הטיפים למלצרים, ברוח העמדה שהגישה הסתדרות הנוער העובד והלומד. החלטה זו מחדדת את הצורך של עובדי הענף להיות מודעים ולעמוד על זכותם.
מובילים את התביעות - הוגשו השנה 74 תביעות בבתי הדין לעבודה, מתוכן 38 תביעות בגין מקרי טיפול שנפתחו במהלך שנת 2017 . כלל התביעות הוגשו על ידי הסתדרות הנוער העובד והלומד.
טיפול יעיל ומהיר - גם השנה עמדנו בקצב טיפולים גבוה, ואף הגברנו אותו – כ-74% מהמקרים נסגרים עוד במהלך השנה שנפתחו (לעומת 60% אשתקד). אנו רואים בכך חשיבות רבה כשמדובר בבני נוער וצעירים שעבורם שנה הינו פרק זמן ארוך, וזאת בהתחשב בכך שמקרה טיפול נמשך בד"כ מספר חודשים עד לחצי שנה בממוצע.
ענף המסעדות ובתי הקפה בראש מצעד התלונות - הענף המוביל בתלונות הוא ענף המסעדות ובתי הקפה עם 18% מכלל הפניות, 15% מתחום המזון המהיר ו- 10% מהתלונות מתחום אולמות האירועים והקייטרינג, במקום הרביעי ברשימה ענף המוכרנות עם 10%, טלמרקטינג, פרסום ושיווק (5%), חברות כוח אדם (3%), רשתות השיווק (3%) וענף הפעלת מתקנים (3%).
סה"כ הושב עבור בני הנוער והצעירים סכום של 1,186,445.72 ₪.
תלונות שכר בראש - 740 ממקרי הטיפול (מעל 50% מכלל סעיפי התלונות) כללו תלונה בגין סעיפי שכר שונים - הלנת שכר, הפרשי שכר, תשלום שכר מינימום, תלושים וכד'. זהו עדיין סעיף הפגיעה המרכזי בבני נוער ועובדים צעירים בכלל, ואנו קוראים למשרדי הממשלה להגביר את האכיפה על חוקי העבודה. לאחריהם תלונות בגין פיטורים (252), בגין אי מתן זכויות סוציאליות (234), בגין רישום ותיעוד (232), בגין אי קבלת החזרי נסיעות (144) בגין אי שמירה על שעות עבודה ומנוחה (134), התלמדות (71) והעסקה פוגענית (17).
ענישת מעסיקים ע"פ נתוני משרד העבודה והרווחה – השנה אמנם עלתה כמות ההתראות מ- 201 ל- 233, אך נרשמה ירידה בכמות במספר הקנסות שהוטלו ע"י יחידת האכיפה -14 קנסות מול 12 קנסות ב- 2016 ו-3 כתבי אישום שהוגשו השנה לעומת 6 בשנה שעברה.
אחוז פניות נמוך מהנערות העובדות - אחוז הנערות הפונות מסך המקרים שנפתחו עדיין נמוך ועומד על 42% בלבד, לעומת 58% נערים. הסתדרות הנוער העובד והלומד פועלת פעולה ייחודית בקרב הנערות העובדות על מנת להעלות את מספר הפונות.
הרחבת ההסברה - חלק ניכר מפעילות האיגוד המקצועי לנוער ולצעירים מוקדשת לפעילות הדרכה, הסברה והגברת המודעות של בני נוער וצעירים לגבי זכויותיהם בעולם העבודה, וכן מפגש חינוכי עם בני הנוער בנושא החוויות, האתגרים והכרת הזכויות שלהם בעולם העבודה. הורחב היקף ההרצאות והוגברו מבצעי השטח במקומות בילוי ועבודה מרכזיים של בני נוער וצעירים. השנה יוסד תפקיד "פעיל עולם העבודה" בקיני הנוער העובד והלומד, במסגרתו חניכי השכבה הבוגרת מפיצים את הזכויות ומקיימים פעילות הסברה בעירם, ונמשך שיתוף הפעולה עם תכנית "אורטוב" של רשת אורט בהדרכת תלמידים ברחבי הארץ בתחום עולם העבודה לנוער.
הסכמים קיבוציים מטיבים עם העובדים - מכוח ההסכמים הקיבוציים השתתפו שתי קבוצות של עובדי בורגראנץ' ופיצה האט במסע לפולין, 50 עובדים של החברות קיבלו מלגות לימודים שונות ו 1,000- עובדים מתלמידי בתי הספר המקצועיים השתתפו בפעילות הנוער העובד והלומד באמצעות קרן ההבראה.
במהלך השנה נרשמו מעל רבע מיליון צפיות באתר האיגוד המקצועי לנוער של הסתדרות הנוער העובד והלומד, וכחצי מיליון צפיות בדפים וקישורים שונים באתר minimum.org.il.

אורי מתוקי, יו"ר האגף לאיגוד המקצועי בהסתדרות הנוער העובד והלומד: "היעדר הכשרה, תחלופה גבוהה, פערי כוחות אינהרנטיים ואבטלת נוער הופכים את בני הנוער העובדים לאחת האוכלוסיות המוחלשות ביותר בשוק העבודה הישראלי ועל כן המנוצלות ביותר. בשנים האחרונות רשמנו הישגים מכובדים בתחום השמירה על זכויותיהם של בני נוער וצעירים בעבודה, שיפרנו וייעלנו הטיפול בהפרת זכויות והגברנו את ההסברה. פעילות זו הביאה לעלייה במודעות בכמות הפניות ואף להישג תקדימי בפסיקתו של בית הדין הארצי לעבודה, אשר צעד צעד נוסף להסדרת המציאות העמומה בענף המסעדנות. אך עם זאת, עדיין יש מקום גדול לשיפור ולשילוב זרועות של הגורמים השונים. אנחנו בהסתדרות הנוער העובד והלומד נמשיך לסייע לבני הנוער והצעירים העובדים הן באופן פרטני והן להתאגד על מנת להסדיר את זכויותיהם במקום העבודה".

לכתבה זו מצורפים קבצים:

חזור להתחלה...