מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

מתי מגיע 150% במוצ"ש?

שלום, רציתי לשאול לגבי עבודה בשישי ומוצש: 1. אם יש הפרש משעת הסיום בשישי לשעת ההתחלה של מוצש של *בדיוק* 36 שעות האם מגיע לי 150 אחוז משכר הבסיס במוצש?

שאלה:
שלום, רציתי לשאול לגבי עבודה בשישי ומוצש:
1. אם יש הפרש משעת הסיום בשישי לשעת ההתחלה של מוצש של *בדיוק* 36 שעות האם מגיע לי 150 אחוז משכר הבסיס במוצש?
2. אם עבדתי בשישי רק שעה, שעתיים, שלוש ואז מוצש משמרת רגילה (שמטבעה קצרה יותר כי מתחילים מאוחר), ויש פחות מ36 שעות הבדל בין שעת הסיום בשישי לשעת ההתחלה במוצש האם עדין מגיע לי 150 אחוז משכר הבסיס במוצש (כי עבדתי רק קצת בשישי..)?
3. האם מגיע ל150 אחוז במוצש על שעות במוצש שמסיום העבודה בשישי ועד לשעות אלה יש טווח של 36 שעות ויותר, *אולם בין סיום העבודה בשישי לשעת ההתחלה במוצש יש פחות מ36 שעות*. לדוג': אם גמרתי משמרת ב10 בבוקר בשישי והתחלתי לעבוד ב9 בערב במוצש (35 שעות הפרש). בשעה 10 במוצש עברו 36 שעות מהעבודה בשישי, בשעה 11 עברו 37 שעות וכן הלאה. האם במשמרת כזו על *כל* השעות של מוצש מגיע 150 אחוז? או רק על השעות שיש להם טווח של פחות מ36 שעות משעת הסיום בשישי?
ושאלה אחרונה מנושא אחר- שעות נוספות נספרות מאחרי שעה שמינית או אחרי 8 שעות ו36 דק? ואם המשמרת התחילה בצהריים והסתיימה מאוחר (אז השעות נוספו בעצם נעשו בלילה מאוחר) האם זה משפיע על החישוב- כי לילה?
תשובה:

שלום,

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע שמגיע לך לקבל 36 שעות הפסקה בין שישי לשבת.

לכן - אם בין המשמרת של שישי לשבת יש 36 הפסקה, כמו שתיארת בשאלה מספר 1 - לא מגיע לך לקבל 150% במוצ"ש.

לעומת זאת - אם לא היו 36 שעות הפסקה, כמו שתיארת בשאלה מספר 2 - מגיע לקבל 150% במוצ"ש, גם אם העבודה בשישי היתה קצרה.

לגבי השאלה השלישית - יש עמדות משפטיות שונות. לפי דעתנו, מרגע שלא היו 36 שעות - כל המשמרת נחשבת כ-150%, אבל ההחלטה הסופית היא של בית הדין לעבודה.

שעות נוספות מגיעות למי שעובד מעל ליום העבודה. יום העבודה הרגיל הוא בן 8 שעות. אם מקום העבודה עובד רק  5 ימים בשבוע - יום העבודה הוא בן 9 שעות. במשמרת לילה, כלומר משמרת שלפחות שעתיים ממנה הן בין 22:00 ל-6:00, יום העבודה מתקצר ל-7 שעות.

בהצלחה.

באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

 


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1887