מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

קובעים לי משמרות בלי להתייעץ

שלום התחלתי לעבוד בסופר הקרוב לבית, והמנהלת קובעת לי משמרות מבלי להתעייץ איתי ואין הגשת משמרות מסודרת, היא אומרת שהיא קובעת לי משמרות ולפי זה אני צריכה לנהל את הזמן שלי.

 

שאלה:
שלום, התחלתי לא מזמן לעבוד בסופר הקרוב לבית שלי, והמנהלת סניף קובעת לי משמרות מבלי להתעייץ איתי ואין הגשת משמרות מסודרת, היא אומרת שהיא קובעת לי משמרות ולפי זה אני צריכה לנהל את הזמן שלי. השאלה אם מותר לה לעשות את זה, בכל מקומות העבודה האחרים שהייתי בהם וגם של חברות שלי הן מגישות משמרות ובהתאם מביאים להן. בנוסף האם מותר להם להוריד לי בשכר בשל חוסר בקופה?
תשובה:

שלום שיר,

בעבודה במשמרות, על המעסיקה להתחשב בצרכייך ולא לקבוע משמרות בזמנים בהם ציינת שאינך יכולה לעבוד.

עם זאת, גם למקום העבודה יש צרכים וייתכן שמפעם לפעם תהיינה משמרות שהמעסיקה תקבע ותיאלצי לנסות ולהגיע אליהן. אך כאמור, ככלל, המעסיקה לא יכולה לקבוע לך משמרות לזמנים בהם הדגשת שאינך יכולה.

מאד חשוב לסכם את אופן קביעת המשמרות מראש באופן שיתאים לשני הצדדים.

לפי חוק הגנת השכר, אסור למעסיקה לקנוס אותך בגין חוסרים בקופה. אם היא חלילה חושדת שאת גונבת מהקופה, היא רשאית לעמת אותך עם זה ולהגיש תלונה במשטרה, או לפטר אותך (אחרי עריכת שימוע). אך אנו נתקלנו במעסיקים רבים שמנכים לעובדיהם מהשכר בגלל חוסרים בקופה (שנגרמו בגלל חוסר סדר או טעויות אנוש), וכאמור קיים איסור לנכות לעובד/ת מהשכר בלי הסכמה של העובד.

בהצלחה.

 באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

 


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1879