מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

היה לנו חוסר בקופה והורידו מכולנו

שלום, אני עובדת בחנות בגדים. היינו 3 בנות על אותה קופה בסוף משמרת היה חוסר של יותר מ-200 ש"ח. יש להם זכות להוריד לי את הסכום הזה מהשכר?

שאלה:
שלום, אני עובדת בחנות בגדים. היינו 3 בנות על אותה קופה בסוף משמרת היה חוסר של יותר מ-200 ש"ח, אני לא בטוחה כמה. אני עבדתי הרוב באשראי רק בסוף משמרת קיבלתי בקושי אנשים במזומן. רוב הזמן בעבודה בכלל לא היתי בקופה, כך שרוב היום היו הבנות האחרות. האחראיות אמרו שכל אחת ירד לה בערך 90 ש"ח מהמשכורת... אני בכללי בקושי עובדת 6 שעות בכל משמרת יש ימים שאני עובדת פחות כי אני בשירות לאומי, אני מקבלת שכר מינימום ובקושי עושה את ה100 ש"ח האלו. אין להם איך להוכיח שאני אשמה גם בחוסר וזה אפילו לא הגיוני לי שיהיה לי חוסר. השאלה: יש להם זכות להוריד לי את הסכום הזה מהשכר? לפני ההכשרה לקופאית חתמנו על טופס שאם יש חוסר לאותה קופאית זה יורד מהשכר... ובד"כ יש קופאית אחת על קופה שמקבלת במזומן, כך שיודעים של מי החוסר.
תשובה:

שלום,

חוק הגנת השכר קובע שאסור לנכות מהשכר סכומים אלא אם אותו החוק קובע שהם ניכויים המותרים משכרו של עובד. כלומר, ברירת המחדל היא שאסור להוריד מהשכר, שום דבר שלא רשום במפורש שמותר.

אחד הניכויים המותרים הוא "חוב על פי התחייבות בכתב מהעובד למעביד, בתנאי שלא ינוכה על חשבון חוב כאמור יותר מרבע שכר העבודה". לפי פסיקת בתי הדין לעבודה, החוב צריך להיות חוב קצוב, שאינו שנוי במחלוקת, אשר העובד התחייב בכתב לשלמו למעביד.

גם אם חתמת שמותר לו לנכות לך מהשכר, אבל לא הסכמת לניכוי הספציפי הזה - אסור להוריד לך סכומים מהמשכורת.

בית הדין קבע שזה לא מספיק להחתים על סעיף כללי בהסכם העבודה אלא העובד צריך לאשר כל ניכוי של כל סכום של כל סכום בכתב ורק במידה והוא מסכים לסכום. לכן גם אם בחוזה העבודה שלך ישנו סעיף שאומר שמותר להוריד קנסות מהשכר שלך זה לא תופס מבחינה חוקית.

אם המעסיק חושב שמגיע לו כסף ממך - יש לו כלים אחרים - הגשת תלונה במשטרה או תביעה בבית הדין לעבודה (שם יכולים לברר אם באמת נוצר חוסר, אם הוא באשמתך או שעוד אנשים השתמשו בקופה ואם את צריכה לשלם), אבל הוא לא יכול פשוט להחליט שאת אשמה ולהוריד לך מהשכר.

בהצלחה.

באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

 


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1861