מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

מלינים לי את השכר

במשך חצי שנה הבוס לא לקח ולא הזכיר לי על מסירת שעות עבודה. הוא נתן עוד מהעובדה בקיץ צקים דחויים אז ידעתי שאין טעם ועד שלא יכנסו הצקים הדחויים אין טעם להביא את השעות.

שאלה:
במשך חצי שנה הבוס לא לקח ולא הזכיר לי על מסירת שעות עבודה. הוא נתן עוד מהעובדה בקיץ צקים דחויים אז ידעתי שאין טעם ועד שלא יכנסו הצקים הדחויים אין טעם להביא את השעות כי הוא לא יעשה עם זה כלום ולא ישלם. לאחר חצי שנה הוא האשים אותי בנזק שעשה עובד אחר. אמרתי לו שאני לא מעוניין לעבןד אצלו יותר ומסרתי לו את השעות. הוא לא רצה לשלם ואמר שאין משכורת. אחרי כחודש הביא את הצק בתנאי שאבוא לעבןד בחינם לילה שלם. עכשיו לאחר 3 חודשים מאז שסיימתי לעבוד והוא הלין את השכר שלי אני אמור להפקיד צק ראשון. הוא לפני יומיים איים שאם לא אבוא לעבוד בחינם עוד כצה משמרות הוא יבטל את הצקים שלי ולא אקבל משכורת שהוא חייב לי. חשוב לציין כי הוא לא שילם שעות נוספות ולא הוציא תלוש. מה אני יכול לעשות כדי לקבל את המשכורת ואם מגיע לי פיצויים על הלנת השכר שהוא עושה ועל זה שהוא מנסה לסחוט שאעבוד בחינם כדי שלא יבטל את הצקים של המשכורת.
תשובה:

שלום,

בקשר ל"לקיחת שעות העבודה" - באופן עקרוני, מעסיק מחויב בחוק ברישום שעות העבודה של העובדים והחתמתם על רישום השעות. אם בהסכם בינך לבין המעסיק זו הייתה אחריות שלך לרשום את שעות העבודה ולהעביר לו היה עלייך לעשות זאת.

עם זאת - אתה עדיין זכאי לשכר עבור העבודה שביצעת.

לא ניתן כמובן להתנות את תשלום השכר של עובד בשום דבר, ובוודאי שאי-אפשר לדרוש מעובד לעבוד ללא תשלום.

בנוסף לזה, לפי חוק הגנת השכר התשלום אמור להיות מועבר בסוף החודש בו מתקיימת העבודה, או לכל המאוחר תוך 10 ימים מסופו. לשלם באמצעות צ'קים דחויים מהווה עבירה על חוק הגנת השכר.

לגבי ביטול צ'קים - אסור לבטל צ'קים בלי סיבה טובה ואפשר ללכת עם צ'ק מבוטל להוצאה לפעול, בדיוק כמו עם צ'ק חדל פירעון או עם פסק דין שלא כובד.

אתה מוזמן למלא טופס תלונה ולקבל ייעוץ משפטי ועזרה.

בהצלחה.

באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

 


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1849