מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

מותר לקבוע לי משמרות בלי הסכמה?

התחלתי לעבוד במקום עבודה והמנהל אמר לי להגיד לו באיזה ימים אני לא יכולה לעבוד כדי שיקבע לי משמרות. אמרתי לו שאני לא יכולה לעבוד בראשון, שני ומוצ"ש.

 

שאלה:
התחלתי לעבוד במקום עבודה והמנהל אמר לי להגיד לו באיזה ימים אני לא יכולה לעבוד כדי שיקבע לי משמרות. אמרתי לו שאני לא יכולה לעבוד בראשון, שני ומוצ"ש (צריך מינימום 3 משמרות בשבוע) ואז כשקיבלתי את המשמרות ראיתי שהוא קבע לי אותן בדיוק בימים שאמרתי לא שאני לא יכולה. כשדיברתי איתו הוא אמר לי שזה הימים שהוא צריך אותי ושאני חייבת לבוא, הסברתי לו שמדובר באילוצים של לימודים ושזה לא משהו שהוא בשליטתי. חשוב לציין שהוא שאל אותי בהודעה כמה פעמים אם אוכל לעבוד במוצש ואמרתי לו שאני לא אוכל. בסופו של דבר אמרתי לו שאוכל לבוא רק ביום חמישי והוא אמר לי "בהצלחה ולהתראות". ניסיתי להתקשר אליו והוא צעק עליי ואמר שהוא לא צריך עובדים לא אחראיים ושהוא שם לי משמרות כשהוא רוצה ולי לא אמורה להיות השפעה על כך. זה חוקי מבחינתו לקבוע לי משמרות למרות שמראש אמרתי לו שלא אוכל לבוא לעבוד? ואם זה לא חוקי מה אני יכולה לעשות לגבי זה?
תשובה:

שלום,

קביעת משמרות היא הזכות הניהולית של המעסיק, אבל כמובן שהיא תלויה בשני הצדדים. ברגע שנאמר שהעבודה היא במשמרות, שני הצדדים היו צריכים לקחת בחשבון שהמשמרות לא תלויות אך ורק בהם. המעסיק צריך להבין שיהיו ימים שבהם לא תוכלי לעבוד, ואת צריכה להבין שהמעסיק זקוק לך למספר משמרות במהלך השבוע.

לעניין החוקי, אם את מתחת לגיל 18 ועבדת למעלה משבוע, המעסיק צריך להביא לך הודעה לעובד על תנאי העסקה (לעובדים מעל גיל 18 צריך לתת אחרי חודש). הודעה לעובד היא מסמך שמפרט את הזכויות והחובות שלך בעבודה. במסמך כזה לעתים רבות מצויינים גם תנאי המעביד בנוגע למשמרות.

עם זאת, המעסיק לא מחוייב להעסיק אותך במידה ואת לא יכולה לעבוד בחלק מהמשמרות בהן הוא צריך שתעבדי.

אם כבר התחלת לעבוד, ועבדת תקופה משמעותית אסור לפטר אותך בלי לערוך לך שימוע. אם הוא פיטר אותך ללא הודעה מוקדמת אז את מוזמנת לפנות אלינו ונסייע לך לקבל את מה שמגיע לך.

בהצלחה.

 באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

 


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1845