מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

דו"ח השנתי לשנת 2016,: שיאני התלונות - אולמות האירועים וחברות הקייטרינג

השנה נפתחו כ-1,454 מקרי טיפול והושבו לבני הנוער 1.2 מיליון ש"ח. בראש מצעד התלונות נמצאים בעיות בתחום השכר (35%).

הסתדרות הנוער העובד והלומד מגישה את דו"ח של האיגוד המקצועי לנוער לשנת 2016. השנה נפתחו כ-1,454 מקרי טיפול והושבו לבני הנוער 1.2 מיליון ש"ח. בראש מצעד התלונות נמצאים בעיות בתחום השכר (35%).
בהסתדרות הנוער העובד והלומד מדגישים את ההתאגדות כפתרון המרכזי לבעיית הניצול בקרב בני הנוער ומציגים נתונים מרשימים על מספר התלונות שנפתרו דרך מסלול חדש – "ועדות לפתרון בעיות" במקומות עבודה מאוגדים - 209 מקרי טיפול (18%). "רק התאגדות יכולה להציב סכר ולשנות את המצב הקיים מאשר לנסות לייבש את ים הניצול בכפית."

הסתדרות הנוער העובד והלומד מפרסמת לקראת ה-1 במאי את הדו"ח השנתי המסכם את פעילותו של האיגוד המקצועי לילדים, נוער וצעירים בהסתדרות הנוער העובד והלומד. הדוח מופק ומופץ לכבוד יום חג האחד במאי, כחלק מהמאבק בניצול בני נוער וצעירים בעבודה ולמען שיפור תנאי עבודתם. הדוח מסכם את אלפי הפניות שהגיעו במהלך שנת 2016 להסתדרות הנוער העובד והלומד שמהווה את הגוף היציג בעבודה עבור בני נוער בישראל. הדו"ח מציג רק על קצה המזלג את היקפי הפגיעה בזכויות בעולם עבודת בני הנוער והצעירים בישראל ואינו מתיימר להציג תמונה כוללת ובלעדית של שוק עבודת בני הנוער והצעירים.
כ-380,000 בני נוער עובדים בישראל ועושים את צעדיהם הראשונים בעולם העבודה בשוק פרוץ ומהווים מגזר מוחלש. מדובר בשוק המתאפיין ביותר מ-40% אבטלה אשר הופך את העובדים הצעירים, שחלק גדול מהם אינם מודע לזכויותיו, לחשופים לפגיעה בזכויות. מספר הפניות הרב מראה על כך שהפתרון האמיתי מצוי בשינוי שוק העבודה מהשורש ועידוד התאגדויות של בני הנוער והצעירים במקומות העבודה. לראיה – 18% מהתלונות הגיעו השנה דרך אפיק חדש – מנגנון "הועדות לפתרון בעיות"
נתונים עיקריים מהדו"ח:

יעקב אביד, רכז האיגוד המקצועי לילדים ולנוער בהסתדרות הנוער העובד והלומד: "הפתרון הכי טוב לבעיות הניצול בשוק העבודה לנוער וצעירים הוא ההתאגדות. לבני הנוער וצעירים ישנם בעיות רבות: היעדר הכשרה מקצועית, תחלופה גבוהה במקום העבודה, פערי כוחות וגיל עם המעסיק ואבטלה הופכים אותם לאחת האוכלוסיות המוחלשות ביותר בשוק העבודה הישראלי ועל כן המנוצלות ביותר. לכן, רק התאגדות יכולה להציב סכר ולשנות את המצב הקיים מאשר לנסות לייבש את ים הניצול בכפית. בראש המאבק בניצול ניתן למצוא את בני הנוער והצעירים, אלה מתוכם שבוחרים להתאגד במקום העבודה ולדרוש את זכויותיהם. בני הנוער שבוחרים להקים ועד במקום העבודה, או לאסוף קבוצת חברים להגשת תביעה, אלה הם גיבורי העובדים בחברה הישראלית."


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1843