מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

האם מותר לשלם מהטיפים?

שלום, אני בן 18, עובד כמלצר במסעדה. משהו מרגיש לי לא לעניין עם הצורה בה אנו מקבלים תשלום ורציתי לשאול על זה : השכר שלנו מבוסס ב100% על הטיפים במזומן בסוף המשמרת.

שאלה:
שלום, אני בן 18, עובד כמלצר במסעדה. משהו מרגיש לי לא לעניין עם הצורה בה אנו מקבלים תשלום ורציתי לשאול על זה : השכר שלנו מבוסס ב100% על הטיפים במזומן בסוף המשמרת, מתחלקים בהם כל המלצרים ביחס לשעות עבודה. מתוכם אנחנו מפרישים שלושה שקלים לשעה בשביל התלוש משכורת, ביטוח וכו'. במידה ומרווחים פחות מ35 שקלים לשעה המסעדה משלימה את החסר, השכר בדרכ נע בסביבות ה40. אנחנו לא מקבלים תוספת על עבודה בשבת או שעות נוספות, כאשר אנחנו מחכים למשמרת, פחות משעה של המתנה היא ללא תשלום - לאחר מכן 25 לשעה. כאשר אנחנו במשמרת סגירה העבודה מסתיימת בסביבות 4 בבוקר. משהו כאן לא בסדר נכון? מה אנחנו אמורים לקבל?
תשובה:

שלום!

באופן כללי, מותר לשלם במסעדות שכר באמצעות טיפים בתנאי שעומדים במספר דרישות:
1. הטיפים עוברים דרך קופת העסק ונרשמים בה
2. ישנה השלמה לשכר מינימום במידה ולא מגיעים אליו
3. מונפקים תלושי שכר מסודרים מדי חודש שמשקפים את שעות העבודה והשכר בפועל.
4. כל יתר הזכויות הסוציאליות (נסיעות, דמי חופשה וכו') משולמים לעובדים
5. אופן תשלום השכר מוסדר באופן ברור בין המעסיק לעובדים.

ממה שאתה מתאר קשה לומר האם המסעדה עומדת בתנאים האלה: זה בעיקר תלוי איך נראה תלוש השכר שלך.

חוץ מזה, זה לא חוקי לא לשלם שעות נוספות וגמול על עבודה בשבת - שעות נוספות הן 125% משכר הבסיס עבור השעה התשיעית והעשירית ו-150% משכר הבסיס עבור השעה ה-11 והלאה, ושעות שבת הן 150% משכר הבסיס.

במקרה שלך נראה ששכר הבסיס הוא 35 ש"ח לשעה והחישובים צריכים להיעשות בהתאם.

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע שיש לשלם עבור כל שעה שהעובדים מעמידים את עצמם לטובת העבודה, מה שאומר שחובה לשלם לכם מהרגע שהגעתם למסעדה - זמן המתנה ללא תשלום הוא לא חוקי.

אני ממליצה לך להגיש תלונה אצלנו בטלפון *1121 או באמצעות טופס התלונה באתר, על מנת שנציג שלנו יוכל לקבל ממך פרטים נוספים על המקרה וללוות אותך בתהליך לדרישת הזכויות מול המעסיק.

בהצלחה!

באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

 

 


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1815