מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

פיצויי הלנת שכר בתשלום שכר נמוך ממינימום

ליאור וירדן מילצרו באולמות היכלי זינו. בסוף כל יום היו נותנים להם פתקים ("בונים") בהם רשום שעבדו 4 שעות, למרות שעבדו יותר. בית הדין חייב את המעסיק לשלם הפרשים והלנת שכר.

ליאור מויאל וירדן פרץ הועסקו כמלצרים באולמות הילכי זינו. המשמרות שלהם היו בין 18:00 ל1:00 ולפעמים גם יותר מאוחר. בסוף כל אירוע היו מחלקים להם פתקים (שנקראו "בונים") שבהם כתוב שהם עבדו בין 19:00 ל23:00 - כלומר 4 שעות בלבד.

בסוף כל חודש האחראי באולם היה אוסף את ה"בונים" ומשלם לפי אירוע, בלי קשר לכמות השעות.

ליאור וירדן תבעו את הפרשי השכר אחרי סיום עבודתם.

בגלל שלליאור וירדן לא היו רישומים משלהם על התאריכים של העבודה בית הדין פסק שיקבלו שכר לפי כמות ה"בונים" שהאולם הגיש בכתב ההגנה.

ומה לגבי כמות השעות באירוע?

בית הדין קבע שהשעות שהם העידו עליהן, 18:00 עד 1:00 הן השעות האמיתיות וחייב את האולם לשלם את ההפרש בתוספת שעות נוספות (בענף אולמות האירועים מתחילים "לספור" שעות נוספות בעבודת לילה אחרי 6 שעות ולא 7).

בנוסף, גם העדים של האולם העידו שהם עבוד יותר מ-4 השעות שכתובות ב"בונים" ולכן גם לפי חישובי האולם יצא שהם קיבלו פחות משכר מינימום ולכן בית הדין חייב את האולם לשלם לליאור ולירדן פיצויי הלנת שכר מלאים!

"63. מן המסכת העובדתית שהוצגה בפנינו עולה כי הנתבעת שילמה לתובעים שכר הנמוך משכר המינימום, וגם אם היתה מתקבלת גרסתה כי אורך משמרת של התובעים היה בן 5 או 6 שעות, חישוב ערך השעה מלמד כי התובעים קיבלו שכר שעתי הנמוך משכר המינימום.

64. חשיבות ההקפדה על תשלום שכר מינימום גדולה וחשיבות חוק שכר מינימום הינה בהגשמת מטרה חברתית להבטחת קיום הוגן לאדם העובד ועל משקל קל וחומר על הנוער העובד. במקרה שלפנינו, לא הוכחה כל טענת הגנה המצדיקה שלילה או הפחתה של פיצויי הלנת שכר ואף לא הוכחה כי היתה קיימת מחלוקת כנה או טעות שכן אף אם היינו מקבלים גרסת הנתבעת, לפיה עבדו רק 5 שעות במשמרת, עדיין לא שולם להם שכר המינימום."

העצה שלנו אליכם - רשמו בדיוק כל יום עבודה וכל שעת עבודה ואל תהססו להתלונן אם מקפחים את זכויותיכם!


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1706