מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

התפטרות עקב גיוס לצהל

היי, אני ספיר. ברצוני לדעת מה עליי לעשות בכדי להתחיל את הליך הפיצויים המגיעים לי. כמה מגיע לי. וכמה זמן לפניי הגיוס אני יכולה כבר לעזוב?

שאלה:

היי, אני ספיר.
אני עובדת בחנות בגדים כבר למעלה משנה וחצי בעוד כחודשיים אני מתגייסת לצה״ל.
ברצוני לדעת מה עליי לעשות בכדי להתחיל את הליך הפיצויים המגיעים לי? כמה מגיע לי? כמה זמן לפניי הגיוס אני יכולה כבר לעזוב?

תשובה:

שלום ספיר,
קודם כל, כל הכבוד על המודעות שלך לזכויות שלך והאחריות על סיום טוב של העבודה.
כדי לקבל את הפיצויים עלייך להודיע (הודעה מוקדמת) למעסיק שלך כי את מפסיקה לעבוד עקב גיוסך לצה"ל. 
לפי החוק, מגיע לך פיצויי פיטורים אם את מתפטרת בסמוך לגיוס ובגללו.

פרק הזמן שעליך להודיע מראש תלוי בתקופת העבודה, במקרה שלך עליך להודיע 30 יום מראש (חודש) אם את עובדת חודשית או לפי מס' ימים (ראי בקישור) באם את עובדת שעתית. ההודעה צריכה להיות מדויקת (כלומר, כדאי לכתוב בה מתי את רוצה להפסיק לעבוד). מומלץ לתת את ההודעה בכתב (במכתב או במייל). אם את מביאה להם מכתב באופן ידני, כדאי לך לשמור עותק אחד.

בנוסף לכך, יכול להיות שאת זכאית בסיום העבודה לזכויות נוספות- פידיון ימי החופשה ודמי הבראה (בתנאי שלא ניצלת אותם עד סיום העבודה). את מוזמנת לבדוק באתר שלנו איך בודקים את הזכאות לפידיון חופשה שנתית ולדמי הבראה או לפנות אלינו ולקבל ייעוץ וליווי משפטי בטופס התלונה. במכתבך למעסיק כדאי לציין כי את מצפה ל"גמר חשבון" כנהוג בסיום העבודה בו תקבלי גם את פיצויי הפיטורים וגם את יתר הזכויות שלך- ימי חופשה בתשלום ודמי הבראה אם את זכאית להם.

גיוס נעים ובהצלחה!

 

באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

 


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1296