מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

הדו"ח השנתי לשנת 2013: מודעים יותר לזכויות, עדיין מנוצלים.

1,338 בני נוער התלוננו על ניצול בעבודה. 2,379,374 ש"ח הוחזרו לבני הנוער. אנחנו ממשיכים להאבק בניצול - ואתם?

האיגוד המקצועי לנוער וצעירים פרסם ב-1 במאי את הדו"ח השנתי שלו, לשנת 2013. הדו"ח נותן תמונת מצב עדכנית על עבודת נוער בישראל ועל המאבק בניצול. הדו"ח משמש גופים רבים בכנסת, בעיתונות ובמשרדי הממשלה.

בדו"ח ניכרת ההתרחבות בפעילות האיגוד המקצועי והתוצאות שהיא מניבה.
נתון בולט בדו"ח הוא עלייה במספר הפניות של בני נוער לאיגוד המקצועי - 6,411 פניות ב-2013 לעומת 5,308 פניות ב-2012. בנוסף, מתוך 1,338 תיקים שנפתחו, 1,081 מהתלונות הן על פגיעות בשכר (הלנת שכר, שכר מינימום וכו'), מדובר בעלייה ביחס לשנים הקודמות, שכן ב-2012 "רק" 520 בני נוער התלוננו על פגיעות בשכר.
הפעילות שלנו בשלוש השנים האחרונות נמצאת בעלייה. מספר הפניות, כמות התיקים שנפתחו וסכומי הכסף שהוחזרו גדלו. גם מספר התיקים שנסגרים בפשרות ובהליך מהיר עולה...
העלייה במספר הפניות היא תוצאה של הגברת פעילות ההסברה שלנו. בעולם העבודה "ידע הוא כוח" ההגנה הראשונית הכי טובה מפני ניצול היא הכרת הזכויות. השנה פרסמנו יותר בפייסבוק והעלנו את המשחק
"שמעון לא פראייר" שעוזר לבני הנוער להכיר את זכויותיהם בעבודה ומאפשר להם להגיש תלונות דרך המשחק. בשנת 2013 היתה עלייה של 37% בכמות הכניסות לאתר. בנוסף, נעשו מבצעי שטח והסתובבויות, בהם חולקו מעל 50,000 "אקורדיונים" (כרטיסי זכויות) בשפות עברית, ערבית ורוסית.

אדוני, ראש העיר!
בשנים הקודמות, הבחנו כי ישנם ענפים "פרוצים" במיוחד. ענפים בהם העובדים מנוצלים אבל לא פונים כי הם לא יודעים עבור מי עבדו, או כי הם לא רוצים לפנות כי מעט זמן או שהם לא יודעים למי לפנות במקרה של ניצול. ענף מרכזי בו קיימת תופעה זו הוא המפלגות והבחירות.
מהדו"ח עולה כי במערכת הבחירות לרשויות המקומיות בני נוער רבים שעבדו עבור המפלגות והסיעות הבינו כי הם נחשפו לניצול ו-176 מהם פנו והתלוננו. מדובר בענף שהיקף הניצול בו הוא השלישי בגודלו מבחינת כמות הפניות שהגיעו. הענף ממנו מגיעות אלינו הכי הרבה פניות, כבר השנה השנייה ברציפות, הוא ענף המסעדות ובתי הקפה.
התופעה של ניצול נוער במערכות הבחירות היא מטרידה במיוחד שכן מדובר במעסיקים המתמודדים על תפקידים ציבוריים ועליהם לדאוג שבעתיים לשמירה על זכויות עובדיהם בכלל והנערים העובדים בפרט.
"אם אני יכול לעזור לעוד אנשים שהדבר הזה לא יקרה להם אז אני רוצה..."
השנה הוספנו חלק בדו"ח שעוסק בראיונות עם בני נוער שפנו אלינו. ניסינו להבין איך הם חוו את תהליך התלונה. מהראיונות עולה שהפונים עברו תהליך חינוכי שעזר להם להבין שלכל אדם מגיע יחס הולם ושגם עליהם מוטלת אחריות לדאוג שהחברים שלהם יכירו את הזכויות ולא יחששו להילחם בניצול.
"דיברתי על זה עם המון חברים" מספר יוסף, שדרש את זכויותיו ממעסיקיו בעזרת הנוער העובד והלומד "סיפרתי להם את הסיפור וגם פרסמתי את זה בפייסבוק. רציתי שגם ילמדו מהמקרה שלי ושלא יקרה להם גם. אם אני יכול לעזור לאנשים אחרים שהדבר הזה לא יקרה להם אז אני רוצה... אני מרגיש שזו ממש זכות שיצא לי להכיר אתכם, כי תכלס אף אחד לא משקיע בזכויות ואף אחד לא שומר עלינו באמת כמוכם". סגדו מוסיפה "מצאתי עבודה לפני כמה זמן, אז עכשיו ידעתי שאני צריכה להסתכל על התלוש.. עכשיו אף אחד לא יכול לעבוד עליי, ידע זה כוח".

ביחד – זה הכוח האמיתי.
שנת 2013 הייתה שנת שגשוג של התאגדויות בכלל והתאגדויות בני נוער וצעירים בפרט:

ההתאגדויות בענף המזון המהיר הובילו לירידה חדה באחוז התלונות שקיבלנו מענף זה, מ-18% ב-2011 ל-8% בלבד ב-2013. ירידה זו מוכיחה שחור על גבי לבן כי התאגדות בני הנוער תורמת באופן דרמטי למאבק בניצול.
מעבר למניעת הניצול, במקומות מאוגדים אלה העובדים מבינים את כוחו של ה"יחד", ואף משתתפים בפעילויות משותפות רבות לעובדים, ביניהן המסע התנועתי לפולין, ממנו עובדי רשת בורגראנץ' שבו לאחרונה, ואשר מומן ע"י ועד העובדים ורשת בורגראנץ'.
מודעים יותר – אך לא בהכרח מנוצלים פחות.
לסיכום, אפשר לראות שבני הנוער מודעים יותר לזכויותיהם בעבודה, וללא ספק מתעניינים יותר בנושא. אבל לצערנו אפשר לראות שהדבר לא אומר בהכרח שהם מנוצלים פחות. משימתנו כתנועה היא להמשיך להיות עם היד על הדופק, ולהמשיך ולשבור את מחסום הפחד, כדי למשוך עוד ועוד נערים ונערות להיות שותפים שלנו במאבק על שוק עבודה הוגן וחברה צודקת.


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1204