מאת האיגוד המקצועי לנוער , קבוצת האיגוד המקצועי לנוער

בהסתדרות הנוער העובד והלומד דואגים כבר היום לעובדי המחר

לכבוד היום הבינלאומי להעסקה הוגנת החל היום ומצוין במקומות רבים בעולם. מדריכי הנוער העובד והלומד יעבירו שיעורים בנושא לכ-15,000 בני נוער בבתי הספר - העובדים של המחר.

לכבוד היום הבינלאומי להעסקה הוגנת החל היום ומצוין במקומות רבים בעולם, הוחלט בהסתדרות הנוער העובד והלומד לשים דגש נרחב על מועד זה גם בארץ: מדריכי הנוער העובד והלומד יעבירו שיעורים בנושא לכ-15,000 בני נוער בבתי הספר - העובדים של המחר
ביום שני,7 באוקטובר, מצוין ברחבי העולם היום הבינלאומי להעסקה הוגנת. היום, שנוסד על ידי הפדרציה העולמית של האיגודים המקצועיים (ITUC) מצוין בשלל פעילויות להעלאת המודעות להעסקה הוגנת של עובדים. בארץ יצוין היום על ידי הסתדרות הנוער העובד והלומד שנכנסת לשנתה ה-90 של עיסוק בזכויות נוער בעבודה.
בהסתדרות הנוער העובד והלומד רואים ערך חינוכי גדול בשמירה על כבוד האדם העובד "זה לא סוד שאחת האוכלוסיות הפגיעות ומנוצלות בנושא הזכויות בעבודה היא בני הנוער" אומר אור גואטה, רכז המבצע בהסתדרות הנוער העובד והלומד, "עבודתו הראשונה של נער היא לרוב גם זו שתחנך אותו לשוק העבודה בחייו הבוגרים – אם הוא יראה שכבודו אינו חשוב למעסיק, ושמנסים "לחסוך עליו" כסף – מה מבטיח לנו שהוא לא יתייחס ככה לעובדים שיעבדו איתו או תחתיו -ובכלל לבני אדם – לכשיהיה לאדם בוגר?".
היום הבינלאומי להעסקה הוגנת חל השנה במהלך "שבוע תנועות הנוער בישראל", ובהסתדרות הנוער העובד רואים בכך הזדמנות מצויינת למסע הסברה. במהלך השבוע יעסקו חניכי ומדריכי הנוער העובד והלומד בהסברה, ומזכירי האיגוד המקצועי לנוער יעבירו שיעורי הכנה לעולם העבודה לכ-15,000 בני נוער בחטיבות הביניים והתיכונים, כחלק ממערכי ההסברה וההדרכה הרחבים שמבצע הארגון במהלך השנה .
כ-170,000 בני ובנות נוער יוצאים לעבודה מדי שנה ולהערכתנו חלק ניכר מאותם העובדים הצעירים אינם מקבלים את מלוא זכויותיהם בעבודה; הדבר מתבטא באי תשלום עבור שעות נוספות (שגם בהן אסור להעסיק נוער ע"פ חוק), בניכויים וקנסות שאסורים על פי חוק ואף בתשלום שכר מתחת לשכר המינימום! מדי שבוע נתקלים מזכירי האיגוד המקצועי לנוער ולצעירים בנערים רבים, אשר עובדים בתנאים מחפירים ,משתכרים למשל 9 או 10 ₪ לשעה באולם אירועים או בבסטה בשוק והדוגמאות עוד רבות. אור גואטה מסכם: "אנו מאמינים שככל שבני הנוער יהיו מודעים לזכויותיהם מוקדם יותר, כך יוכלו להימנע מפגיעה עתידית בזכויותיהם ולכן החלטנו לקיים את מבצע ההסברה רחב ההיקף. אנו קוראים לבני הנוער והצעירים לא לוותר על זכויותיהם ולפנות אלינו לייעוץ וסיוע בכל עת."
רוצים לקחת חלק בפעילות? הורידו את הפלייר, הדפיסו, צלמו וחלקו.


מתוך אתר מינימום
www.minimum.org.il
קישור ישיר:
http://www.minimum.org.il/articles/1085